Jak vypadá regulace přebytků v praxi?

S ohledem na množící se dotazy jsme se rozhodli publikovat praktické výsledky výroby a následně vlastní spotřeby z fotovoltaické elektrárny. Měřená data byla provedena na fotovoltaické elektrárně postavené v roce 2010.

Popis objektu a fotovoltaického systém na kterém bylo provedeno měření dat

Nominální výkon systému je 4,5kWp. V domácnosti žijí dvě osoby. Ohřev vody probíhá pomocí přebytků z FVE, plynem případně elektřinou z distribuční soustavy. Dále jsou přebytky využívány k vytápění podlahového topení v koupelně a ohřevu bazénu. Jedná se o poměrně jednoduchý systém ze dvou prvků s plynulou regulací výkonu (topné těleso v bojleru 2,2kW a topné těleso jímce bazénu 2kW ) a konstantní podlahového topení o výkonu 500W. V zimním a jarním období je velmi jednoduchým a elegantním řešením odváděno samotížně teplo z bojleru do radiátorů.

1. případ – Zataženo všechna energie je spotřebována

Výroba a spotřeba fotovoltaiky – Zatažený den.

2. případ – slunný den

Výroba a spotřeba z fotovoltaiky – slunný den. I přes značný výkon se především využití energie pro vytápění podařilo veškerou nadprodukci spotřebovat.

3. polojasný den – částečná nadprodukce

Výroba a spotřeba z fotovoltaiky – polojasný den. Zde je patrné, že přibližně v 10 hodin byly sepnuty oba spotřebiče pro využití přebytků. Poté výroba překročila možnosti regulace. Část produkce se tedy nepodařilo využít. Nabízí se tedy nasadit další tepelný spotřebič spínaný pomocí regulátoru.

Pro měření dat a analýzu využíváme Energomonitor. Tento produkt jsme ochotni nasadit zájemcům a vlastníkům našich elektráren.